Δευτέρα, Ιουνίου 13, 2011

Το δακτυλίδι στον Γερμανό

Θα πρέπει να κοιμάται πιο ήσυχα ο Φρόντο τα βράδια καθώς πριν λίγες ώρες το δακτυλίδι απέκτησε ο Dirk και η παρέα του και όχι οι Uruk hai ήτοι Lebron-Wade-Haslem-Bosh. Και ναι οι Dallas είναι πρωταθλητές για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Με MVP τον Γερμανό Dirk αλλά μόνο τυπικά αφού το αξίζανε όλοι οι παίχτες των Mavs. Για τον έκτο τελικό δεν χρειάζεται να ειπωθούν και πολλά: οι Mavs έλεγχαν το παιχνίδι από την αρχή με τα μακρινά σουτ, με τον Stevenson 3-5 τρίποντα, με τον Terry να κάνει το παιχνίδι της ζωής του έχοντας στο ημίχρονο 19 πόντους, 8-10 σουτ και 3-5 τρίποντα σε μόλις 17 λεπτά συμμετοχής και με τον Barea χορεύει την άμυνα των Heat. Οι Dallas ήταν τόσο φοβεροί που δεν χρειάστηκαν τη βοήθεια του Γερμανού ο οποίος βγήκε γρήγορα γρήγορα με 2 φάουλ στα πρώτα 6 λεπτά και όταν μπήκε έφτασε τα 1-12 σουτ μέχρι το ημίχρονο. Βέβαια στο τέταρτο 12λέπτο έβαλε 10 πόντους δείχνοντας το δρόμο, το δρόμο της κορυφής. υψώνοντας κάθε τόσο τη γροθιά του ( η σκηνή αυτή δεν άφησε ασυγκίνητο κάποιον που ξέρει τις σκληρές μάχες που έδωσε όλα αυτά τα χρόνια ο Nowitzki να γίνει πρωταθλητής). Λίγο ο ενθουσιασμός για το πρωτάθλημα, λίγο η λυσσασμένη επιθυμία της εκδίκησης για τον τελικό του 2006 ( η Miami είχαν κερδίσει 4-2 του Mavs), λίγο η δίψα του ταξιδιώτη, όπως η πορεία του Kidd που μέχρι τα 38 του έφτανε μέχρι τη βρύση (δύο φορές μάλιστα) και νερό δεν έπινε. Όλα αυτά τα «λίγο» ήταν πολλά για τους Miami να πιστέψουν στη νίκη. Στο τέλος του παιχνιδιού ο εγωισμός του Lebron δεν "χωρούσε" στο γήπεδο και έφυγε απότομα, ενώ το ίδιο έκανε και ο Dirk αλλά για διαφορετικό λόγο, ήταν συγκλονισμένος που μετά από τόση μεγάλη προσπάθεια κατάφερε να «βγει» από τη μαύρη λίστα του Charles Barkley, εκείνη η άτυπη λίστα δηλαδή που περιλαμβάνει μεγάλους παίχτες του NBA που δεν απέκτησαν δακτυλίδι.