Κυριακή, Φεβρουαρίου 20, 2011

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΤΕΛΟΣ!

Τον πρωταθλητή Ελλάδος για την φετινή σεζόν ανέδειξε η σημερινή αναμέτρηση μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναικού που διεξήχθη στο στάδιο Καραισκάκη. Οι γηπεδούχοι, με τη βοήθεια του ένθερμου κοινού τους, μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 25λεπτο ημίχρονο έπαιζαν σαν τη γάτα με το ποντίκι τους αντιπάλους τους. Απόροια της υπεροχής τους ήταν το γκολ του Μιραλάς στο 20ό λεπτό, όταν αυτός εκμεταλλεύτηκε έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα και με πλασέ διαμόρφωσε το 1-0. Ο ρυθμός των ερυθρόλευκων έπεσε κι έτσι οι 2 ομάδες πήγαν με το 1-0 στ' αποδυτήρια. Στο 2ο ημίχρονο η απόδοση των πράσινων ανέβηκε κατακόρυφα, ισοφάρισαν στο 58ό λεπτό με έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Λέτο (που ήταν ο καλύτερος παίχτης του γηπέδου σήμερα) ενώ πίεσαν και για το 1-2 με κυριότερη στιγμή την απόκρουση του Πάρντο σε κοντινή κεφαλιά του Σισέ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε 1-1, ήρθε η στιγμή το 91ου λεπτού όταν ο Τζιμπούρ (μου τη σπάει το Τζεμπούρ) χάρισε τη νίκη στους ερυθρόλευκους με κοντινό πλασέ, απ' το ύψος της μικρής περιοχής. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται έντονα σε 3 περιπτώσεις για την διαιτησία του Καλόπουλου: H πρώτη για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Τοροσίδη, η δεύτερη για την ακύρωση γκολ του Κατσουράνη που υποδείχθη σε θέση οφσάιντ κι η τελευταία για το μη καταλογισμό οφσάιντ στον Πάντελιτς στο νικητήριο γκολ του Ολυμπιακού (νομίζω ότι έχουν δίκιο στις 2 περιπτώσεις, για το πέναλτι του Τοροσίδη δεν έχω άποψη, δίνεται και δε δίνεται). Η διαιτησία του Καλόπουλου κρίνεται κάκιστη, καθώς σε πάμπολες στιγμές o Θεσσαλονικιός έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Στα άλλα 2 ματς, η Κέρκυρα με γκολ των Επστάιν και Καλαντζή πέτυχε μεγάλο διπλό σωτηρίας μέσα στην Τρίπολη εναντίον του Αστέρα, ενώ μεγάλη έκπληξη σημειώθηκε στην Καβάλα καθώς η ομώνυμη ομάδα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του υποβιβασμένου Πανσεραικού.