Τρίτη, Φεβρουαρίου 22, 2011

ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια την ΤΣΣΚΑ, το πάλεψε, όμως τελικά δεν κατάφερε να φύγει με την πρόκριση από τη Μόσχα. Οι 2 ομάδες άργησαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο εξ' αιτίας του πλαστικού χλοοτάπητα αλλά και των πολικών θερμοκρασιών που επικρατούσαν την ώρα του αγώνα, οι οποίες δυσχέραιναν τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Παρ' ολα αυτά ο ΠΑΟΚ δημιούργησε 2 μεγάλες ευκαιρίες στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν τα σουτ των Ίβιτς και Σαλπιγγίδη απο πολύ καλές θέσεις πέρασαν μόλις άουτ. Η ΤΣΣΚΑ έχασε κι αυτή μία πολύ σημαντική ευκαιρία στο 22' όταν ο Βάγκνερ Λοβ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κρέσιτς, ο τελευταίος όμως απεσώβησε τον κίνδυνο με έγκαιρη έξοδο. Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι τη φάση του 36'. Ο Μουσλίμοβιτς, ύστερα από κόντρα, πήρε τη μπάλα στα πόδια, σούταρε, όμως η μπάλα κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ακινφέεφ. Στο επόμενο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Τσιρίλο κι αυτός με μακρινό σουτ την έστειλε μόλις άουτ. Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε άλλη μια τεράστια ευκαιρία: Από την συρτή πάσα του Λίνο πετάχτηκε ο Μουσλίμοβιτς ο οποίος έστειλε τη μπάλα δίπλα απ το δοκάρι του Ακινφέεφ. Και φτάνουμε στο 67': Ο τερματοφύλακας της ΤΣΣΚΑ Σεντσούκοφ, ο οποίος είχε μπει λίγα δευτερόλεπτα πριν στον αγωνιστικό χώρο λόγω αναγκαστικής αλλαγής, έδωσε την μπάλα στον Μπερεζούτσκι, αυτός του την επέστρεψε, ο Μουσλίμοβιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας, κέρδισε την κόντρα και διαμόρφωσε το 0-1. Τρομακτική ευκαιρία έχασε ο ΠΑΟΚ στο 75' ότανο Σαλπιγγίδης δεν εκμεταλλεύτηκε ωραία παράλληλη μπαλιά του Ίβιτς, και από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ. Κι επειδή η μπάλα τιμωρεί, ο Τόσιτς εκμεταλλεύτηκε κάθετη πάσα του Νέσιντ, μπήκε στην περιοχή κι ο ανετράπη από τον Κρέσιτς. Ο Λοβ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ το απέκρουσε, αυτή βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ιγκνάσεβιτς την έστειλε στα δίχτυα κι έτσι διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Η ομάδα του Χάβου δε κατάφερε ν' αντιδράσει στα τελευταία λεπτά κι έτσι Ρωσσοι πανηγύρισαν την πρόκριση.

Νομίζω ότι η ομάδα του ΠΑΟΚ δικαιούνταν τελικά την πρόκριση, η έστω την διαδικασία της παράτασης. Θεωρώ ότι η πρόκριση χάθηκε στην ευκαιρία του Σαλπιγγίδη οποίος αν έκανε το 0-2 θα καθάριζε την υπόθεση. Ευθύνη φέρει κι ο Κρέσιτς ο οποίος έκανε εντελώς άστοχη έξοδο στη φάση του πέναλτι. Μοναδικός υστερήσαντας για τον ΠΑΟΚ σήμερα θεωρώ πως ήταν ο Λίνο ο οποίος όχι μόνο δε βοήθησε επιθετικά αλλά ήταν (και πάλι) κακός αμυντικά, καθώς ότι φάση κάναν οι Ρώσσοι προερχόταν απ' τη δικιά του πλευρά. Νομίζω ότι εκεί χωρούσε ο Σαβίνι που μπορεί να μην βοηθά καθόλου στην επίθεση, ανασταλτικά όμως είναι κλάσεις καλύτερος του Λίνο κι ίσως έκλεινε τα ρήγματα που δημιουργούσε ο Τόσιτς. Αν ο δικέφαλος δεν υπερτιμούσε τόσο την ΤΣΣΚΑ στο ματς της Τούμπας, ίσως σήμερα πανηγύριζε την πρόκριση... Ο διαιτητής ήταν πολύ καλός, αδίκησε τον ΠΑΟΚ όμως στα λεπτά των καθυστερήσεων. Έπρεπε να δείξει περισσότερα λόγω της αναγκαστικής αλλαγής τερματοφύλακα των Ρώσων καθώς μέχρι να ετοιμαστεί ο Σεντσούκοφ πέρασαν τουλάχιστον 6 λεπτά